Loading...

Глава МЗС Дмитро Кулеба розповів, що йому сказав Байден напередодні війни За його словами, розмова тривала близько 40 хвилин. Глава Міністерства закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів, про що він говорив з президентом США Джо Байденом 22 лютого.

Loading...

Спогадами він поділився під час інтерв’ю Дмитру Гордону. За його словами, Байден досить рідко приймає мінстрів закордонних справ інших країн, проте за нього “замовив слівце” держсекретар Ентоні Блінкен. Перш ніж зайти в Овальний кабінет, Кулеба побачив людей, які виходили після наради по Україні.

“І вони виходять, і кожен на мене кидає в буквальному сенсі прощальний погляд, як ось, знаєте, якби тільки що відбувся консиліум лікарів, і там вирішили, що у вас четверта стадія раку. Ось всі виходять до пацієнта, кажуть: “Привіт”. І так: “Ех…”. І пішов далі. Кожен з них зробив так: потиснув мені руку, зробив такий, співчутливий, видих – і пішов далі”, – згадав він.

Міністр каже, що розмова тривала близько 40 хвилин.

“Байден сказав 22 лютого: “Буде війна. Ми будемо з вами до упору, до кінця”. А у мене була інформація, що в НАТО вже порахували – до кінця 72 години. Ну, він сказав, що у них є останні розвіддані про те, що незабаром все почнеться”, – сказав Кулеба.

Він зазначив, що в Держдепі йому показали дані про аеродроми, на яких стоять вантажні літаки, повністю готові до зльоту.

“Я розумів, що ми неминуче котимося до війни. Коли вона почнеться – завтра, післязавтра, через три дні – це вже питання другорядне. Але був момент, коли Байден показував мені фотографію свого сина загиблого, померлого і він мені сказав: “Пане Міністре, ви повинні завжди думати про своїх дітей”, – розповів міністр.

Крім того, стало відомо, що українська влада почала отримувати інформацію про вторгнення у жовтні 2021 року. За словами Кулеби, українська влада почала отримувати повідомлення про напад наприкінці 2021 року.

“Перші дзвіночки у вересні були. Ми з Єрмаком були у Вашингтоні, і нам почали подавати перші сигнали. Ми були на одній зустрічі в Держдепі, але не з державним секретарем. І людина прийшла, сіла, чашку кави поставила: “Ну що, хлопці, копайте траншеї”. Ось так я вперше почув… Але це було все — тобто, на запитання про те, на підставі чого такі висновки, жодного факту, що підтверджує, ми не отримали”, — сказав він.

Водночас Кулеба не уточнив, хто перший озвучив таке повідомлення, але підтвердив, що це була високопоставлена людина із Держдепу. За словами українського міністра, це були перші ластівки. І вже у жовтні він зрозумів, що війна буде, але припускав, що вона буде локальною — на Донбасі.

Втім глава Міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба не знає, коли закінчиться війна Росії проти України. Він зазначив, що знає лише її результат. Однак у нього є враження, що деякі союзники в кулуарах чекають, доки українці “заваляться”.

“Коли закінчиться війна?” – запитав інтерв’юер.

“Нашою перемогою”, – відповів Кулеба.

На уточнювальне запитання він сказав: “Не знаю. Ніхто в жодному кабінеті світу не може передбачити цю дату”.

“У мене немає права встановлювати собі якісь тимчасові рамки. Мене часто в інтерв’ю та спілкуванні міністри закордонних справ запитують: а скільки ви ще протримаєтеся? Я відповідаю всім: у вас неправильна “оптика”. Замість того, щоб запитати, а що ще потрібно зробити, щоб перемогти Путіна в найкоротший час, таке відчуття, всі чекаєте, коли ми завалимося, і проблема зникне сама собою”, – розповів Кулеба.

Він зазначив, що “вони, звісно, болісно реагують на мої відповіді, але це правда”.

“Я не маю права собі встановити якийсь дедлайн. Ми боротимемося стільки, скільки буде потрібно для перемоги нашої країни”, – сказав міністр.