У вівторок, 19 липня, заступник міністра зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Левенте Мадяр виступив з неочікованою заявою. Він зазначив, що угорці готові пропускати через свою територію усю допомогу, яку надають інші країни Україні, у тому числі і військову. Таку заяву Левенте Мадяр зробив у Львові під час зустрічі із міським головою Андрієм Садовим, повідомила 19 липня Львівська міськрада.
Така зміна позиції є справді історичною, адже до цього моменту Угорщина відмовлялася брати участь у поставках західної зброї Україні.

«Ми вражені подіями, які тут відбуваються, ми дійсно співчуваємо вам. За останні 200 років ми з Росією воювали тричі. Ці війни були не на життя, а на смерть. На відміну від багатьох західних партнерів, ми на собі відчули, що це таке протистояння цій величезній східній державі. При цьому, сама Угорщина не постачатиме своєї зброї – це наша стратегічна позиція. Однак треті країни можуть користуватися нашою територією», – сказав угорський урядовець.

Loading...

Окрім цього, Угорщина готова прийняти у себе українських дітей у свої санаторії та табори. Також угорська делегація запропонувала допомогти у лікуванні цивільних та військових у своїх медзакладах, а також готові надати 1000 стипендій для українців в своїх університетах.

Loading...

Раніше Угорщина не наважувалася на такий крок, щоб не наражати на небезпеку російських обстрілів угорців, які проживають на Закарпатті. Про це заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто в інтерв’ю CNN.

Він нагадав, що 150 тис. угорців мешкають у західній частині України і, нібито, постачання зброї через територію Угорщини може може наразити їх на небезпеку російських обстрілів.

«Очевидно, що у разі постачання нами зброї ці поставки будуть ціллю росіян для обстрілів. Ми не хочемо, щоб вони стріляли по регіонах проживання угорців. Ми маємо брати до уваги безпеку Угорщини та угорців», – сказав Сійярто.

Міністр заявив, що після цього рішення «угорсько-українська частина кордону є найбезпечнішим варіантом перетину». Сійярто також додав, що Угорщина зіткнулася з найбільшим гуманітарним навантаженням в історії країни.

«Ми прийняли 630 тис. біженців з України. Ми добре дбаємо про них, пропонуємо роботу тим, хто залишається надовго, і освіту для дітей. Ми не очікуємо, що хтось скаже “спасибі” угорцям. Але чекаємо на одну річ: не провокувати нас, не звинувачувати нас, не говорити про нас погано тільки тому, що ми прийняли одне рішення: не брати участь у доставці озброєння. Чому? Тому що ми є сусідніми країнами? Для нас головна мета – не бути залученими до цієї війни будь-яким чином», –сказав він.

За словами ГО “Асоціації Політичних Наук” Дмитра Сінченка, не варто вважати, що політика Угорщини щодо України стає дедалі гіршою – реальні справи про це не говорять.

Експерт підкреслив 24 каналу, що Угорщина, попри всю антиукраїнську риторику, постійно виступала і виступає за введення антиросійських санкцій, за винятком енергоносіїв. Країна також підтримувала і підтримує Україну на шляху до вступу в ЄС.

Звісно, Угорщина не відрізняється великою любов’ю до України, як, до прикладу, Литва, проте вона все одно є частиною західного світу, частиною ЄС та НАТО, і союзником України – союзником, що має з нами певні суперечки. Річ у тому, що ця політика базується на двох суттєвих моментах.

Перший момент – внутрішньополітичний – спрямований на власного виборця Орбана (Віктор Орбан – прем’єр-міністр Угорщини – 24 канал), якому він, як і будь-який інший популіст, говорить те, що від нього хочуть чути.

Другий – зовнішньополітичний – пов’язаний зі значною енергетичною залежністю Угорщини від російських енергоносіїв. Можливо, у своїх мріях Орбан дійсно був би не проти загарбати частину української території, проте в практичній площині це навряд чи коли-небудь може статись. Навпаки, відносно лояльна до Росії політика Орбана вже завдає шкоди угорській економіці,– заявив Сінченко.